Blog > Komentarze do wpisu
Z ostatniej chwili: radosny telefon

O godz. 19. było strasznie zimno. Suszyłem sobie wkładki przy beczce. Wszyscy zastanawiają co mamy robić, gdzie się przypiąć, co zablokować itd.

Nagle telefon - prezydent Lech Kaczyński wyraził dezaprobatę dla budowy obwodnicy Augustowa przez bagna Rospudy, zaznaczył przy tym , że kieruje się dobrem mieszkańców jak i przyrody.

Oraz druga informacja (nieoficjalna, ale pewna): Jarosław Kaczyński wstrzymał decyzję o budowie tej drogi.
Robi się nam bardzo ciepło.

środa, 21 lutego 2007, adam.wajrak

Polecane wpisy

  • Drogowcy: Wszystko przez tę ekologię!

    Będzie problem z budową dróg i oddaniem ich w terminie. I to poważny. Mogę to przepowiedzieć ze stuprocentową pewnością. Tak jest zawsze gdy drogowcy zaczynają

  • Ty polski bocianie zacofany!

    - Można promować Polskę jako kraj nowoczesny bez bocianów i folkloru - mówią twórcy z Platige Image, którzy przygotowali billboardy i animacje na berlińskie tar

  • Łosie nad Biebrzą, czyli o niepokoju

    Byłem przekonany, że do sprawy "naukowego" odstrzału łosi z unikalnej biebrzańskiej populacji nie będę musiał wracać. Dość jasno napisałem co o tym my

Komentarze
2007/02/21 22:08:09
A jutro w Gazecie rozmowa z Panią Prezydentową Marią Kaczyńską - jest z Wami.
Adam - trzymaj się :)
kid
-
moja.koteria
2007/02/21 22:09:21
Gratuluję Panu i wszystkim, którzy walczyli z bezduszną administracją. Osiągnęliście wielki sukces!
-
2007/02/21 22:10:20
To bardzo radosna wiadomość!
Trzymam kciuki i pozdrawiam
-
2007/02/21 22:10:45
Super, jednak czasem nawet Kaczyńscy mają przebłyski. Trzymam kciuki.
Gdyby nie szkoła to byłbym razem z Wami
-
2007/02/21 22:14:16
Oby to wszystko było prawdą!!! Obyście nie musieli marznąć zbyt długoi!!!
-
2007/02/21 22:15:53
Lubelski oddział "Gazety" trzyma za Was kciuki, pozdrawia i gratuluje!
P.S. Ja po prostu wiedziałem, że rozsądek wygra. Przynajmniej w tej sprawie... :)
-
2007/02/21 22:16:52
Per Herngren
PODSTAWY
OBYWATELSKIEGO
NIEPOSŁUSZEŃSTWA
BZB nr 20

WSPÓLNOTA SPRZECIWU

Jeśli nie pozwolimy innym na odrębność wspólnota stanie się więzieniem. Rezultatem tego jest często samotność. Nie musi to oznaczać samotności w sensie uczuciowym czy osobistym. Oznacza jednak samotność polityczną. Nie próbujemy wspólnie rozwiązywać naszych problemów. Walka kolektywnych ruchów o moje interesy nie jest postrzegana ani jako moja ani nasza tylko jako ich walka. Przezwyciężenie tej politycznej samotności jest pierwszym celem walki. Zanim zobaczymy jak się do tego dochodzi w praktyce krótko naszkicujemy jak tworzona jest historia.

Współpraca między grupami w społeczeństwie jest warunkiem możliwości walki przeciw silnemu przeciwnikowi. Gandhi wskazuje na jeszcze jedną ciekawą perspektywę. Walka wymaga też udzielenia wsparcia przeciwnikowi jeśli ten ma problemy. To wsparcie może później doprowadzić do współpracy z przeciwnikiem nawet podczas trwania sprzeciwu

Wcześniej wymieniłem jako pierwszy cel walki przezwyciężenie samotności politycznej. Drugim celem jest przezwyciężenie lęku przed konsekwencjami. Jest to istota obywatelskiego nieposłuszeństwa. Naszym wrogiem nie jest rząd czy kierownictwo przedsiębiorstwa - wrogiem jest lęk. Obywatelskie nieposłuszeństwo służy do zachęty i wzajemnej pomocy w przekroczeniu bariery lęku i złamaniu posłuszeństwa.

zb.eco.pl/bzb/20/index.htm

-
2007/02/21 22:20:29
Zapalają kolejne światełka w politycznym gąszczu... :) Oby jak najwięcej zielonych dla Obwodnicy w Wariancie Zgody!
-
lavinka
2007/02/21 22:21:01
To chyba pierwsza sensowna decyzja Kaczyńskiego. Widać to pozytywny wpływ kota na jego osobowość. Oby tak dalej :)
Pozdrawiam
lav
-
2007/02/21 22:22:56
Adam przez Jezioro Necko I Jezioro Rospudę, rzekę Rospudę i Bliznę, a także lasy i bagna o które walczysz pozdrawiam Ciebie. Oby to była prawda.
Apropos jeżeli dalej aktualną masz skrzynkę emailową z agory, znajdziesz mnie tam.
-
2007/02/21 22:24:22
trzymam kciuk!
oby dobrych wiadomości było więcej! :D
-
2007/02/21 22:26:58
Trzymajcie się ciepło tam na miejscu! Mam nadzieję, że te ostatnie informacje oznaczają, iż "góra" idzie po rozum do głowy. Podziwiam Was wszystkich za odwagę i gotowość obrony słusznych wg mnie ideałów. Dziękuje, że tam jesteście i że bronicie dzikiej przyrody. To smutne, że niektórym wydaje się, że chodzi o "żabki", że nie widzą zależności między owymi "żabkami" a powietrzem, którym oddychają, zdrowiem swoim i swoich dzieci... Mam nadzieję, że uda się pogodzić interes ludzi i przyrody (szkoda, że we współczesnych czasach coraz częściej trzeba wprowadzać rozgraniczenie na 'ludzi' i 'przyrodę'...) i obwodnica nie przetnie Rospudy. Jeszcze raz dzięki za Waszą obecność i heroiczną postawę. Pamiętajcie, że choć nie ciałem, ale duchem jest tam z Wami mnóstwo ludzi.
-
2007/02/21 22:30:40
Oby tak było! Żeby tylko nie zaczęli kręcić wykręcać i przekręcać jak to politycy :(
Trzymam wszystkie palce z całych sił!
-
2007/02/21 22:35:08
Trzymam kciuki. Jestem z Wami!
-
paddington
2007/02/21 22:38:15
Oby rzeczywiście udało się zmienić przebieg obwodnicy. Kto nad Rospudą był, ten wie, że jest o co walczyć...
-
2007/02/21 22:38:18
bardzo pozytywna news:) troche emocji dzis jednak bylo. uff. jednak na koniec dnia rzecznik prasowy budimexu raczyl powiedziec "to jest tylko oswiadczenie prezydenta, a budimex ma podpisana umowe z inwestorem, ktora musi realizowac. dopoki inwestor nie wyda polecania by budowe wstrzymac, to beda budowac." troche to dziwne bo wg umowy budmimexu z inwestorem budowa ma sie zaczac 19 marca. to dlaczego zaczynaja ja jutro? jednoznczne oswiadczenie prezydenta pozwala miec duza nadzieje ze tak latwo "ukladowi augostowskiemu" nie pojdzie. byle to nie byl jedynie element pr-u
-
2007/02/21 22:55:17
Może to światełko w tunelu ciemnoty naszej KACZEJ władzy.ADAMIE,jesteście wielcy tam na miejscu.TRZYMAJCIE SIĘ. optymista.
-
2007/02/21 23:06:44
Kilka par moich tenisówek zostało w błotach Rozpudy, Blizny i Dłużanki. I serce też. Trzymajcie się!!! Starsza pani jest z Wami.
-
2007/02/21 23:19:08
"Do: Paweł Lisicki, Redaktor Naczelny "Rzeczpospolitej"

Szanowny Panie Redaktorze!

Opublikowany wczoraj na łamach Rz tekst Rospuda - ekologia w służbie polityki zawiera wiele informacji nieścisłych i nieprawdziwych."

całość
www.rospuda.zm.org.pl/?a=rospuda-burger-072

Publikujemy dwie polemiki z wczorajszym tekstem Rospuda - ekologia w służbie polityki na łamach działu Opinie Rzeczpospolitej.-
2007/02/21 23:28:25
forum.przyroda.org/topics4/via-baltica-vt4233,615.htm

Kraków
W najbliższą niedzielę 25 lutego o godz. 13 odbędzie się kolejna pikieta, tym razem przygotowana przez krakowskie środowisko alternatywne. Organizatorzy zachęcają aby przynieść transparenty, bębny i inne hałaśliwe zabawki. Po pikiecie zapowiadana jest projekcja filmów o Dolinie Rospudy w klubie Kawiarnia Naukowa

Warszawa
25 lutego, godzina 13. manifestacja pod Kolumną Zygmunta

Wrocław
Zapraszamy na pikietę 21/02 o godz. 15.00 pod Urzędem Wojewódzkim!
-
2007/02/21 23:58:55
Kampania iscie wrzesniowa. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Z narazeniem zycie hasajac po drzewach, ktorych jak widac nie szkoda obroncy przyrody. Palenie ognisk, wieczorem, romantycznie, nasi wspolczesni hubalczycy. Ciekawe skad drewno bo chyba nie z okolicy, ktora jest pod ochrona. I ile to CO2 pojdzie w atmosfere dla zabawy ekologow. Pokazywanie filmow...samoreklama przede wszystkim sie liczy. Autor juz sie widzi naszym polskim Bono…..z wizyta u krolowej, w Waszyngtonie...burmistrz Augustowa to dopiero poczatek. I te wpisy:
Straszny dzien. Bohater musial (!) jechac do telewizji. I to az dwoma samochodami. Musial sie umyc po drodze ale na szczescie woda ciepla byla...ile to CO2 tym razem poszlo w niebo dla ogrzania tej wody autor bloga juz nie wspomina. Nie trzeba to bylo w zimnej oblucji dokonac? Zaoszczedzic troche srodowisko. Kto ma dawac przyklad ?? I te samochody wozace go po okolicy. Chyba na powietrze chodza. Nowy namiot dostal nasz bohater. Cieszymy sie bo przeciez walka to ogromna wiec niech sie wyspi, ogrzeje....tylko gdzie go rozbije (?) martwimy sie. Na trawie chyba nie bo nie przezyje (trawa znaczy sie, bo bohater napewno przezyje) na torfowisku sie nie da wiec gdzie. No wlasnie jest platforma na drzewie to moze tam?? Ciekawe jak umieszczono platforme na drzewie nie niszczac go?? I co teraz maja ptaki robic ktore tam wlasnie sie zlatywaly?? I jak ladnie wspina sie na drzewo nasz bohater. I niszczenie drzewa mu nie przeszkadza?? Ale na filmie mozna sie pokazac.
Martwia sie ponoc firmy turystyczne, a z nimi zieloni bojownicy ze autostrada przebiega zbyt blisko nowych hoteli i uzdrowisk…ale same hotele i uzdrowiska juz nie przeszkadzaja?? Pisze ktos w komentarzu mniej wiecej tak:” trzymajcie sie, dolacze do was na weekend, wiem ze to na niewiele sie nie zda ale bede choc troche z wami “ – ciekawe jak on tam dotrze na weekend ?? bo chyba nie samochodem czy pociagiem, zatruwac srodowiska dla wizyty towarzyskiej przeciez nie bedzie. I te narzekania ze Augustow ciagle te same, stare argumenty daje...a jakie ma dawac? i ze tylko swinia nie zmienia zdania..dosc ciekawy zarzut zwarzajac ze to okolodzy nigdy zdania nie zmieniaja. Cale szczescie wiekszosc ludzi wie lepiej niz sluchac w brednie ekologow. Jeszcze pare lat temu mielismy zamarznac w kolejnym zlodowaceniu ....a teraz ci sami "naukowcy" chca nas usmazyc w globalnym ociepleniu.
No nic szkoda slow i czasu. Ide obejrzec filmy z bohaterem bojownikiem w roli glownej. Moze sam poskacze po drzewach skoro to takie ekologiczne.

-
2007/02/22 00:18:38
W TV TRWAM Minister Środowiska Jan Szyszko wyjaśniał co to jest program Natura 2000.
I zdanie zakończył - cytuję z pamięci:
"Jedyną miarą są dla nas występujące gatunki". Złota żaba.
-
2007/02/22 00:32:37
Akcje dla Rospudy
rospuda.org.pl
pracownia.org.pl/rospuda
rospuda.zm.org.pl
dolina-rospudy.pl

Jesteśmy nad Rospudą
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=424&id=662
Informacje dla osób chcących przyjechać nad Rospudę
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=424&id=663

Fotorelacja w obozu w Dolinie Rospudy
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=424&id=666

Wiadomości z obozu nad Rospudą
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=akt&id=244&m=2&r=2007

Zdjęcia z obozu w Rospudzie
www.gazetawyborcza.pl/5,75539,3928202.html
www.gazetawyborcza.pl/5,75539,3933124.html

Ratujmy Rospudę - zdjęcia i relacje z pikiet
zm.org.pl/?a=rospuda-072-belweder#Warszawa

Dolina Rospudy - informacje
wiadomosci24.pl/tag/Dolina_Rospudy
wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/22730,261568.html
www.gazetawyborcza.pl/8,75402,3900615.html
naukawpolsce.pap.pl/nauka/index.jsp?place=Lead21&news_cat_id=138&layout=6
pracownia.org.pl/prac
greenpeace.org/poland/

Trasa obwodnicy Augustowa
siskom.waw.pl/siskom-dzialania-rospuda.htm
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=356&id=406
bi.gazeta.pl/im/3/3495/m3495513.jpg

Fotografie z Doliny Rospudy
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=121&id=466

Rospuda - dlaczego jest bezcenna
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=113&id=559

Materiał przygotowany przez rzecznika prasowego Greenpeace
www.gazetylokalne.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1156&mode=thread&order=0&thold=0

Linki - Organizacje ekologiczne i przyrodnicze w Polsce
pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=122&id=110

Via Baltica
www.darzbor.v24.pl/via-baltica/index.htm
viabalticainfo.org

Wyślij list do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej
dolina-rospudy.pl/index.php?id=24&m=1

Petycja do Prezydenta RP - ponad 20.000 wpisów
darzbor.v24.pl/vb/index.php

Petycja do Prezydenta RP - 150.000 listów
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/0,74178,3491896.html
-
2007/02/22 00:40:34
Panie Stopklatka, 101 nawet. Kazdy czlowiek w jakims stopniu niszczy przyrode - niestety. Niektorzy jednak staraja sie przyrode niszczyc mniej, a niektorzy jakby specjalnie starali sie ja niszczyc wiecej. Pan najwyrazniej nalezy do tych drugich, ktorzy generalnie maja wszystko w d... i uwazaja sie za najmadrzejszych. A my nalezymy do tych pierwszych. Ot, cala roznica.

Pana wpis jest celowo prowokujacy. Zdaje Pan sobie oczywiscie sprawe zatem (posiadajac minimum inteligencji), ze niewprost tez przyczynia sie Pan do niszczenia przyrody, jest Pan wiec takim samym ch..em, jak Ci co robia to celowo.
-
2007/02/22 12:39:20
"Gdy wytniecie już wszystkie lasy i zniszczycie całą przyrodę zrozumiecie, że pieniędzy nie można jeść!"
Jestem z Wami.
-
kopoczka
2007/02/22 12:56:00
Piosenka w obronie Rospudy

Nie róbcie nam betonowej pustyni,
Tam gdzie krajobraz przez Boga skreślony,
Może być skarbem dla przyszłych pokoleń,
Albo też rajem się stać utraconym...

czytaj na:
moskwaodessa.blox.pl
-
2007/02/22 16:05:35
zetto77 pisze: "Niektorzy jednak staraja sie przyrode niszczyc mniej" Ciekawy koncept - staraja sie niszczyc (w imie jej ochrony). Lazenie po drzewach a do tego dumne filmowanie tego i umieszczanie w internecie nie ma zadnego celu ekologicznego. No ale skoro jestem ch..em jak mnie nazwal zetto77 moze nie dostrzegam waznosci tego aktu (skakania po drzewie) dla sprawy. Jak bedzie wygladala okolica po najezdzie oddzialu (zeby zachowac terminologie ziolonych socjalistow) bojownikow ?? No i te wpisy.....walka, walka, walka...jak za PRL-u wszedzie wrog. Strzezcie sie!!! Wspolnota sprzeciwu - ciekawe czy wy sami czytacie bzdety ktore wypisujecie ?? Antyglobalisci nawolujacy do laczenia sie (!!)Jak kiedys proletariusze sie laczyli. Walka kolektywnych ruchow....itd, itp. Greenpeace to ogromna organizacja wieksza od niejednej korporacji, z wielo, wielo milionowym budzetem (notabene zagrabione pieniadze podatnikow) realizujacym swoje wlasne cele w ktorych realna obrona przyrody ma niewielkie znaczenie. Tak kiedys (jakzesz niedawno) krzyczeli o pokoju komunisci rozpetujac kolejna wojne. No i gdzie jest ta tolerancja o ktorej tyle zawsze krzyczycie ???
-
2007/02/23 00:16:26
1. przepraszam, za poprzednie slowa. ponioslo mnie.

2. nie czuje sie ani zielonym, ani antyglobalista, ani w ogole nie jestem zwiazany z zadnym ruchem. byc moze nie podoba Ci sie sposob w jaki jednocza sie zieloni, ich terminologia itd itp - ale to sie ma nijak do rzeczy. Ja mam do tego neutralny stosunek, mnie to w ogole nie interesuje i sugeruje Ci tez nie mieszac polityki do sprawy. Wydaje mi sie, ze wazny tu jest sam problem. Nawet zakladajac, ze Greenpeace jest ogromna korporacja zarabiajaca na protestach, to i tak bede ich popieral, jezeli uwazam, ze maja racje. A na razie tak mi sie wydaje.

3. drzewom nic (albo bardzo nieduzo) w moim mniemaniu sie dzieje od lazenia po nich. w kazdym razie zdecydowanie mniej niz od ich wycinania. a tak w ogole, to przeciez nie chodzi tylko o te drzewa konkretnie, tylko o to, ze ingerencja moze zaburzyc cale srodowisko Dol. Rospudy. To tak jakby zlamac kij i powiedziec, ze jest przeciez zlamany tylko lokalnie, a wszedzie indziej jest ciagle caly. Oboz "bojownikow" oczywiscie tez wplynie jakos na tamto srodowisko, nieporownywalnie mniej jednak niz budowa autostrady, to chyba oczywiste.