Blog > Komentarze do wpisu
Liga broni, liga radzi
  Właśnie przeczytałem w "Dzikim Życiu",  miesięczniku wydawanym przez Pracownie na Rzecz Wszystkich Istot, że prezesem Ligi Ochrony Przyrody został Ryszard Kapuściński. Nie chodzi o nieżyjącego wielkiego reportera i pisarza, ale o zastępcę Dyrektora Lasów Państwowych.  Gratuluję. Czy to nie spełnienie marzeń naszego byłego ministra środowiska Jana Szyszki, który apelował by ekologią zajmowali się ekolodzy-praktycy, a nie pseudoekolodzy i ekoteroryści ? Czy to nie piękna unia personalna? Najstarszą polską organizacją działającą na rzecz ochrony przyrody zarządzać będzie leśnik z samego leśnego świecznika. Liga Ochrony Przyrody przytulona przez Lasy Państwowe na pewno podreperuje swoje finanse i będzie jeszcze bardziej rozsądna niż była. Nie będzie warcholić i podkopywać oraz podważać sensu pracy leśnika polskiego, który w znoju i trudzie hoduje, dba i pielęgnuje. Z pewnością już wkrótce Liga wyda konstruktywne oświadczenie w sprawie Puszczy Białowieskiej. Już nie mogę się go doczekać.
niedziela, 14 grudnia 2008, adam.wajrak

Polecane wpisy

  • Drogowcy: Wszystko przez tę ekologię!

    Będzie problem z budową dróg i oddaniem ich w terminie. I to poważny. Mogę to przepowiedzieć ze stuprocentową pewnością. Tak jest zawsze gdy drogowcy zaczynają

  • Ty polski bocianie zacofany!

    - Można promować Polskę jako kraj nowoczesny bez bocianów i folkloru - mówią twórcy z Platige Image, którzy przygotowali billboardy i animacje na berlińskie tar

  • Łosie nad Biebrzą, czyli o niepokoju

    Byłem przekonany, że do sprawy "naukowego" odstrzału łosi z unikalnej biebrzańskiej populacji nie będę musiał wracać. Dość jasno napisałem co o tym my

Komentarze
2008/12/14 17:13:22
Kto dziś poważnie traktuje LOP?
-
2008/12/14 17:20:08
Chyba nikt, ale szkoda bo zakładał ja prof. Władysław Szafer, człowiek który zrobił dla polskiej ochrony przyrody wiele jak mało kto. Szkoda LOP
-
2008/12/14 21:51:53
POlitycy koalicji mówią o sukcesie konferencji w Poznaniu! Więc może jednak minister Nowicki nie odejdzie z ministerstwa !?!?
-
2008/12/14 22:26:07
Byłem niedawno w rezerwatach przyrody Puszczy Augustowskiej. Działalnośc leśników jest tam żenująca, a skala dewastacji jaką prowadzą w rezerwatach przerażająca. Zapewne nie inaczej jest w innych puszczach regionu, czy to Knyszyńskiej gdzie dobrym przykładem jest ujawniona słynna sprawa z rezerwatem Starodrzew Szyndzielski, czy Rominckiej. Niestety o ile wielce szkodliwa działalnośc leśników w Puszczy Białowieskiej jest jeszcze jako tako monitorowana o tyle w rezerwatach wyżej wspomnianych puszcz leśnicy prowadzą niekontrolowaną gospodarkę leśną. W zasadzie trudno dostrzec różnicę w eksploatacji drzewostanów w rezerwatach a w tzw. gospodarczej części puszczy. Nie można przejśc wobec prowadzonej nagminnie od lat przez Lasy Państwowe wybitnie destrukcyjnej dla przyrody Podlasia działalności, bo nigdzie indziej tylko tam zachowały się jeszcze najbardziej naturalne,nie sadzone pod sznurek,najcenniejsze obszary leśne Polski.
-
2008/12/14 22:43:26
10PM
Mam nadzieje, że nie dotyczy ten problem rezerwatu Kuriańskie bagno???
-
2008/12/14 22:47:30
Niestety owy problem dotyczy w szczególności rezerwatów Kuriańskie Bagno i Starożyn.
-
robert_c
2008/12/15 01:36:56
W sumie to ... ja też jestem członkiem LOP, jak i chyba większość tu pisujących.
Kiedyś jeszcze za Komuny, wszyscy musieli wypełnić w szkole deklaracje członkowstwa w LOP. W zamian dostaliśmy legitymacje i znaczki z żubrem. Tak Komuna dbała o przyrodę i pokazywała swoje zielone oblicze.
Nigdy nie wymówiłem członkowstwa...
Jako wieloletni członek może miałbym szanse na zostanie prezesem tej szacownej organizacji. Obiecuję, że nie będę dziabał lasów pod drogi.

Pytanie, co może teraz LOP.
A w zasadzie po co jeszcze jest coś takiego, jak LOP?
Czy funkacja w zarządzie jest płatna, czy społeczna?
-
2008/12/18 15:10:12
Czy ktoś wie co z wetem Prezydenta RP do ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych? Wg porządku obrad rozpatrywanie weta miało być dziś na 1 miejscu: PiS, SDPL, demokraci mieli być przeciw, Lewica podobno się łamała.
Jeżeli weto zosatło odrzucone to uważam, że 18 grudnia 2008 stanie się najczarniejszym dniem dla polskiej przyrody w powojennej historii naszego kraju.
Teraz juz tylko oddać parki narodowe lasom państwowym i sprywatyzować lasy.
Proszę mi nie mówić, że ta ustawa nie szkodzi, bo o wszystkim decydują plany miejscowe, bo takich planów w miastach nie ma.
KONIEC POLSKIEJ PRZYRODY !!!
-
2008/12/20 22:09:58
Niestety, już mamy nowelizację. Ja tylko czekam, aż zaczną delikatnie nowelizować ustawę o lasach. Tylko nie w tę stronę, w którą bym chciała. Ostatnio miałam do czynienia z leśnikami z nadleśnictwa w okolicach Białej Podlaskiej i zupełnie ręce mi opadły. Nie przypuszczałam, że coś podobnego może mieć miejsce... Mam działkę, stare siedlisko w otulinie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Działka sąsiaduje z lasem - Ls w ewidencji, las prywatny. Nowi właściciele, którzy ją kupili, postanowili, że spróbują wybudować na niej dom. Niby wiedzieli, że nie można, ale liczyli, że jakoś tam się załatwi sprawę. No więc zaczęli szykować miejsce. Przyjechali z wykaszarką, wykosili cały podszyt, wycięli parę drzew, a tak się zapędzili, że poszło pod piłę nawet jedno na naszej działce i krzewy na naszej granicy, które pielęgnowaliśmy, bo chcieliśmy ogrodzić działkę krzewami, żeby zwierzęta leśne mogły się swobodnie przemieszczać. Szlag mnie trafił, jak zobaczyłam, w jakim rozpaczliwym stanie jest las i zgłosiłam sprawę do nadleśnictwa. I co się okazało? Wszystko jest w porządku, nic nie zostało wycięte (a widziałam to na własne oczy), zgoda na wycinkę już jest (wtedy nie było) i w ogóle to o co mi chodzi, bo to jest "las gospodarczy" i właściciel może wszystko, to nie jest rezerwat. Fakt, w ustawie o lasach mało co jest. Podszyt można wyciąć, a jak zacznie odrastać, to znów można wyciąć i tak co roku. Ludzie, gdzie my żyjemy? Dlaczego ustawa o lasach nijak się ma do ustaw środowiskowych, a lasy są traktowane przez leśników wyłącznie jako przedsiębiorstwa produkcyjne przynoszące kasę?
W jaki sposób można rozpocząć działania zmierzające do zmiany tej ustawy dającej szansę lasom na lepsze życie?