Blog > Komentarze do wpisu
Ty polski bocianie zacofany!- Można promować Polskę jako kraj nowoczesny bez bocianów i folkloru - mówią twórcy z Platige Image, którzy przygotowali billboardy i animacje na berlińskie targi turystyczne. Link do tekstu w którym to przeczytałem  tutaj.
 
Przetarłem oczy ze zdumienia, bo myślałem, że o tym czy kraj jest nowoczesny czy nie decyduje np. dostęp do internetu, poziom uniwersytetów albo stan komunikacji publicznej, a nie brak bocianów lub folkloru. Dotąd do głowy mi nie przychodziło, że to bociany i folklor stoją na drodze do naszego szczęścia i dobrobytu lub nowoczesności. Bocian symbolem zacofania i przaśności? Jakoś przyroda i folklor nie przeszkadza nowoczesnym Szwedom, czy Finom, szczycić się ich krajami, promować je i co tu dużo gadać chwalić się ich daleko większą nowoczesność. 

Nie chcę sugerować, że w każdym klipie promującym Polskę musi być łowicki pasiak lub żubr, ale przeciwstawianie takich rzeczy nowoczesności jest głupie jak zastępowanie słomianej strzechy rakotwórczym eternitem.

Potem zobaczyłem w krótkim film wyprodukowany na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Fajna animacja, muszę przyznać. Ale też zrozumiałem na czym ta "nowoczesność" ma polegać. Po górach zasuwają quady, a po jeziorach ryczące skutery wodne. A jedynym ptakiem jest bielik....tylko że amerykański. Widać polskie kompleksy naprawdę dają się twórcom we znaki.

sobota, 26 lutego 2011, adam.wajrak

Polecane wpisy

  • Mamy więcej wyciągów niż niedźwiedzi

    Chodzę po Bieszczadach. Musiałem nieźle się napocić, ale widziałem sóweczkę, dzięcioła białogrzbietego, i trójplaczastego zaledwie z kilku metrów. Codziennie tr

  • Grzybek dla Pani Wójt

    Piękny ten prawdziweczek prawda? Taki zdrowiuśki!!! Rósł sobie i już go nie ma. Rósł sobie w Białowieskim Parku Narodowym, po czym wylądował najpierw w moim kos

  • Parki ministra Kraszewskiego

    Chciałbym wierzyć, że minister środowiska Andrzej Karszewski kocha Puszczę i zależy mu na jej ochronie. Problem w tym, że minister robi wszystko by mnie z tego

Komentarze
4nt
2011/02/26 19:57:59
Dużo osób twierdzi, że z promowaniem naszego kraju to jakoś tak słabo w tej animacji. A bielik amerykański zaskoczył mnie kompletnie. Myślałam, że mi się wydaje, ale - jak czytam powyżej - najwidoczniej nie. Z quadami mam jedno skojarzenie - rozjeżdżanie parków narodowych/krajobrazowych a skutery to kozaczenie w strefach ciszy na naszych jeziorach. Może głupio, ale ta reklama przemawia do obcokrajowców w sposób: "przyjedź do nas robić to, co w Twoim kraju nie przejdzie".
-
mag-43
2011/02/26 19:58:26
kiedy zakładaliśmy w KIG-u Fundację promującą Polskę mówiło się , że na nic nie ma pieniędzy a promocja nikomu niepotrzebna, teraz szkodzi im żubr i bocian, najlepiej wrócić do dymiących kominów będących wyrazem industrializacji. Głupota ludzka nie zna granic a te istniejące ciągle przekracza.
-
mkaczka
2011/02/26 20:36:17
Pan Wajrak już się nie ma czego czepiać? Ależ ci ludzie z biznesu turystycznego musieli mu krzywdę zrobić, że na każde ich działania dostaje kociokwiku.

Targi turystyczne to wielki hałaśliwy jarmark. I pomysł z tym ludzikiem jest ŚWIETNY. Każdy jeżdżący do Polski Niemiec (zwykle starszy) zna nasz kraj jako "Storchenland" i na stoiskach znajdzie setki folderów z bocianami i folklorem. Nie trzeba mu tego specjalnie promować. A to jest dobry motyw na zachęcenie klienteli młodszej, do

Co do filmiku racja - bielik amerykański i rowery na zboczach alpejskich góra to oczywiście bzdura, ale wszelkie rzeczy robione przez państwowe agencje promocji turystyki są dyletanckie. Bo prawdziwi specjaliści pracują dla biur prywatnych i cały biznes przyjazdowy opiera się wyłącznie na prywatnych kontraktach i i znajomościach, a te jarmarczne projekcje nie mają nań większego wpływu.

Niezależnie od tego - zrozum Pan Panie Wajrak - targi turystyczne to jest impreza ściśle BIZNESOWA która ma na celu ściągnięcie do Polski turystów, żeby tu przyjechali i zostawili kasę. A nie "wystawa iideologiczna" czy to sam sobie Pan wyobraża.
-
2011/02/26 20:43:48
Tance ludowe irlandzkie i brazylijskie sztuki walki oraz quady mają zachęcać? Panie Kaczko?
-
2011/02/26 21:02:42
no to już kurde na dyletanctwo ponarzekać nie można...?
-
2011/02/26 21:14:24
BOciany są rownie znane w Niemczech, Kastylia Leon ma je jako symbol regionu, wiec nie jestesmy tacy znowu jedyni w tym bociaństwie. Ale obawiam sie, że nie to mieli na mysli Tfurcy tego dzieła...
-
2011/02/26 22:31:28
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o bocianach, ale baliście się zapytać:

bocianopedia.pl/

Kreatywnym być... Tego się nie da nauczyć...

bocianopedia.pl/public/upload/img/orginal/66_bb043.jpg
-
2011/02/27 08:27:07
Chcę "zacofania" z bocianami i prawdziwymi polskimi bielikami!!!

Quady i skutery jako reklama Polski? Kreatywność pomysłodawców tego trailera sięgnęła zenitu głupoty :-( Kto to zatwierdził, kto się na to zgodził?

Panie Adamie, dzięki za reakcję !
-
2011/02/27 09:49:34
Czytając komentarze Pana Kaczki coraz większą nabieram ochotę na czerninę...
Pozdrawiam.
-
2011/02/27 12:15:13
Tylko że dobra czernina to z dobrej kaczki musi być ... ;-) Ale można by się poświęcić na czerninę z TEJ Kaczki ;-)
-
2011/02/27 14:05:17
Niektórym się wydaje, że Polskę można reklamować *wyłącznie* bocianami i tańcami łowickimi. Ewentualnie Chopinem, który w więzieniu odwiedza sławnych polskich złodziei. A potencjalni turyści (zwłaszcza ci w Niemczech) kiwają ze zrozumieniem głowami, ze znudzenia ziewają i pytają: a jest w tej Polsce coś jeszcze? A pan Wajrak odpowiada: nie, nie ma. Są tylko bociany. I żubry.
-
2011/02/27 14:16:00
Potencjalni turyści (zwłaszcza z Niemiec) jeżdżą m.in. na Warmię i Mazury, bo zakochani są w tamtych alejach, które my tak namiętnie wycinamy. Kaska za drewno z tego tytułu jakaś jest. A turyści? Pewnie na quady i skutery do nas przyjadą. Bo czego jak czego, ale tego u siebie nie mają...
-
2011/02/27 15:32:58
Może i mają. A może potrzeba im powiedzieć, że to samo mogą dostać w Polsce. Bo może im się wydaje, że poza cepelią, bocianami i kartoflami tu nic innego nie ma? Zresztą właśnie w tej cepeliowskiej konwencji reklamuje się (nie wiadomo czemu) Euro 2012. Trzeba walczyć z takimi stereotypami.

Ode mnie bardzo duzy plus dla agencji reklamowej.

PS. To prawda, że Niemcy chętnie jeżdżą na Mazury i Pomorze. Z sentymentu.
-
2011/02/27 15:55:41
@ Twiej i jego:
"A może potrzeba im powiedzieć, że to samo mogą dostać w Polsce."

To po co mają tu przyjeżdżać, skoro mogą dostać TO SAMO??? Jaka atrakcja, skoro znajdą tu to samo???

Twiej, co ty wiesz, co jest w Polsce? Jak ty spędzasz czas? Gdzie w Polsce bywałeś, co zwiedziłeś? Powtarzasz jakieś stereotypy nie mając prawdopodobnie pojęcia o pięknie polskiego krajobrazu i przyrody, o zabytkach Polski, kultywowanych obyczajach, tradycjach .... Jak możesz sprowadzać Polskę do pola kartofli? Obawiam się, że szkoda czasu na dyskusję z tobą, prezentujesz żałosny poziom wiedzy o własnym kraju, o Ojczyźnie, chyba, że to nie jest twoja Ojczyzna ... :-(
-
2011/02/27 17:01:41
Jak to po co? Dlatego, że jest tu ktoś kto chce im tę usługę sprzedać. To chyba oczywiste?

Po co Niemcy jeżdżą nad polski Bałtyk soro mają swój? Po co Polacy jeżdżą nad Adriatyk skoro mają Bałtyk? Po co Polacy jeżdżą w Alpy skoro mają Tatry? Ba! Po co jeżdżą w słowackie Tatry skoro można do Zakopanego?

I wyobraź sobie, że są na świecie ludzie, którzy wolą inaczej spędzać wolny czas niż w puszczy. I jestem przekonany, że jest ich większość. I są w Polsce ludzie, którzy chętnie im taki inny sposób spędzania czasu chętnie zorganizują. I po to właśnie organizuje się takie imprezy jak targi turystyki.
-
2011/02/27 18:05:19
To może wróćmy do początku, jaka oferta turystyczna wynika z trailera? Czego nabywca usługi turystycznej może się spodziewać po obejrzeniu takiego trailera?
-
2011/02/27 21:13:28

Obejrzałem ten filmik ze 3 razy i jakoś nie mogę się tu zgodzić z tymi słowami:
- Można promować Polskę jako kraj nowoczesny bez bocianów i folkloru - mówią twórcy z Platige Image
Nie wiem czy osoba, która je mówi w ogóle go oglądała. Przecież już pierwsze sekwencje wyraźnie wskazują na folklor .Wycinanki ludowe jako konstelacje gwiazd dookoła statku kosmitów w kształcie kostki. Dalej mamy już dużo wątków przyrodniczych: góry, morze
i nawet las wśród tańczących. Tylko co to są te opary (dymy) przy skrzydłach amerykańskiego bielika. Autorzy pewnie mieli na myśli amerykańskie F-16, ale przecież to Falcony czyli sokoły, a z resztą co to za różnica. Na pewno u nas można odpocząć aktywnie.
Nie rozumiem tego faceta w hakamach co skacze po wodzie. Cóż my ludzie z leśnej prowincji tak mamy, że wyższa Kultura do nas nie trafia. Pewien natomiast jestem, że wypromował się Platige Imane. Z pozdrowieniem KrOg
-
czarykuchenne
2011/02/28 12:09:05
Pewnie raczej chodzi o to:
zacofany bocian = zacofana przyroda = po co w ogóle nam przyroda, tylko przeszkadza nowoczesności = najlepiej wszystko powycinać, zabetonować i zbudować "prawdziwą nowoczesność" = nasze dzieci będą znały lasy tylko wirtualnych gier w internecie i opowiadań babci (jeżeli w ogóle się urodzą w zadymionym i zabetonowanym środowisku bez "przestarzałej przyrody")

Obejrzałam ten filmik i był naprawdę tak nudny i nijaki, jak na nowoczesność to zbyt to skopiowane od tysięcy innych. Nie należy zapominać że właśnie tak wyglądają setki tysięcy filmików promocyjnych (dla firm, organizacji, okazji, projektów, partii w czasie wyborów itd itd), które właśnie ci turyści oglądają codziennie w swoich krajach. Czyli jak to zobaczą, to ziewną i w ogóle nie będą oglądać do końca. A Polski zupełnie nie przypomina. Nie mówiąc o tym że daje wrażenie jakby Polska była pełna dziwolągów i ufoludków, na poziomie inteligenci Teletubisiów :/ Nadawał by się może jako reklama do komputerowej gry drugiej klasy. Nie jest zły technicznie, ale tylko dlatego że coś jest dobre technicznie, to nie znaczy że i treść jest znakomita.

Wolę "przestarzałe" bociany :o) W innych miejscach Europy bocianów a zwłaszcza żubrów w ogóle nie ma. A nowoczesna młodzież w barach w Nowym Yorku zamawia wódkę Żubrówkę, płacąc za to astronomiczne ceny :D

Kasia J.
-
2011/02/28 13:34:46
Wypowiedzi KrOga i Kasi J. w pełni popieram :-)
Ja, z ZAMIŁOWANIA czlowiek z Leśnej Prowincji, podpisuję się pod Waszymi i innymi w podobnym duchu wypowiedziami obydwoma moimi rękami! I rękami mojej rodziny :-)

Nasuwa mi się pytanie - jaka jest/będzie reakcja właścicieli agroturystyki na treści zawarte w trailerze? Chyba jestem w stanie przewidzieć ich reakcję .....

A te quady i skutery wodne*, ten orzeł dymiący czymś czarnym jak smoła** - masakra!***
Firmo Platige Imane - wstydźcie się.


* polecać quady i skutery wodne w sytuacji, gdy w Polsce przeżywamy zmasowany atak nielegalnego off-roadu .... :-(((
** - czyste powietrze nie jest w cenie???
*** masakra - tak to się teraz mówi na coś makabryczno-idiotycznego, prawda?

-
2011/03/01 19:53:54
Smutne to, ach smutne, że za nowoczesność uchodzi teraz bezrozumność i brak jakiejkolwiek głębszej refleksji, co do konsekwencji pewnych "dzieł". Niestety tak już jest, że jak się chce być tzw. twórcą to trzeba też umieć mysleć o tym co to "dzieło" które tworzę dodaje do tego co już było, czy może umniejsza to co jest.
Jak dla mnie ktoś się skupił na efektach i pomysłach a zapomniał o odpowiedzialności. W końcu takie filmiki mają kreować nowe stereotypy, lepsze niż te, które mają w głowach "Ci Niemcy i inni ".
Ja bym nie chciała, by myśleli o Polsce jako o kraju gdzie przyrodę traktuje się instrumentalnie.
-
2011/03/09 12:49:06
Piękny komentarz. Naprawdę, aż tyle tekstu na temat dwóch scen z quadami/skuterami i jednego zdania z notabene własnej redakcji.

Zastanawia mnie jedno ile Pan z tego finalnego materiału obejrzał.
czy był Pan na premierze tego w Berlinie, albo chociaż w Multikinie w Warszawie (wstęp był za darmo)? Czy był Pan wcześniej na kolejnych odsłonach targów ITB, aby mieć jakieś porównanie z wcześniejszymi prezentacjami i pokazami jakie organizowała sobie Polska?
Czy widział Pan całość przedstawienia albo może chociaż jeden film?

Skomentować jedno zdanie i trailer przedstawienia jest bardzo łatwo. Wysilić się, pojechać do Berlina, obejrzeć całość i dopiero wtedy postawić rzetelną opinię jest już trudniej. Szkoda.


ps: przepraszam, ten sam komentarz wylądował we wpisie o Łosiach nad Biebrzą. mój błąd, pomyłka w zakładkach
-
2011/03/12 09:45:26
No tak, promowanie Polski quadami to faktycznie "strzał w dziesiątkę":/. Nowoczesność rozjeżdżania szlaków, łąk, a czasem i ludzi powinna trafić na sztandary. Ale czy nie zawsze było tak, że hasło: "nowoczesność" rozumiane było właśnie jako chwytliwe obrazki?

Z nieco innej beczki (ale nie do końca) - wklejam tu, bo wydaje mi się, mogłoby to zainteresować autora bloga. emailemzlasu.blogspot.com/2011/03/miedzy-motem-kowadem-ekologiem.html
-
2011/03/31 10:46:18
Częściej patrzę się na wschód, tam chyba patrzę od zawsze. Żeby nie wiem jaka Ameryka i Francja do nas zawitały, my jesteśmy z krwi i kości z innej strony zaczerpnięci i zachwytywanie się (a co więcej, przybieranie cudzych tożsamości) pomaga nam tylko i wyłącznie w jednym - unimorfizacja. Zauważcie, że to jest u nas trend ogólnokulturowy - nie tylko w kwestii promowania naszego kraju, ale i w samym jego środku. "My" po prostu lubimy być niewidzoczni przez swoje upodabnianie się do innych, a to co rdzenne odrzucamy, bo wydaje się zacofane. Ja się wstydzę tej naszej nowoczesności.
-
2011/04/05 05:03:12
Argumentem na nowoczesność kraju jest zarówno dostęp do internetu, poziom uniwersytetów albo stan komunikacji publicznej jak również bociany i folklor. Twórcy filmu mam wrażenie nie zapomnieli o tym, choć mówią co innego. Fruwającymi wzorami ludowymi (oryginalne czy zapożyczone?) próbują nawiązać do rdzennej polskiej kultury. Czy udało im się odnaleźć nowoczesne rozwiązanie animacyjne w tym zakresie? Podobne obrazki zawierają spoty reklamowe większości igrzysk sportowych. W zasadzie, na dobrych przykładach warto się wzorować. Skąd to zatem, wypieranie widocznego elementu filmu?
Kosmici coś w tym jest naprawdę przemyślanego. Proszę popytać sąsiadów, znajomych, najbliższych, bez względu na sentymenty, wiek, upodobania, zaangażowanie ekologiczne. Gości zagranicznych proszę nie pytać. Nawiązania do piłki nożnej, komunikowania bez granic, różnorodności, wielobarwności bardzo ciekawe, moim zdaniem. Po obejrzeniu filmu nie uważam, aby kampanię można było nazwać odważną. Film jest dla wszystkich i dla nikogo. A można przecież zachęcać do przyjazdu do Polski i jednych, i drugich, solidarnie. Mamy przecież drzwi otwarte dla każdego aktywnie żyjących, jak również tych, którzy szukają wypoczynku, dobrej kuchni, ciszy i kontaktu z naturą. Sądzę, że pierwsi ponownie wybiorą Alpy, a drudzy Toskanię. Zwiedzający targi zapamiętają polską prezentację jako kreatywną, nie z tego świata, z hura optymizmem (jak swego czasu reklama funduszy emerytalnych) miejsca, którego NIE MA.

Ale ponieważ Słońce górą, to jestem przekonana, że Polacy promujący na targach nasze produkty i usługi jak zwykle piękni, radośni, pełni zapału i wyedukowani - zrobią swoje. Nie patrząc na kampanię reklamową. PS. Panie Adamie, czy bociany znają kumaki?
-
2012/04/20 00:58:19
jakiś rok, może dwa lata temu mieliśmy minidebatę na uniwersytecie o promocji polski w świecie. przyszli ładnie ubrani państwo - pr, tv, abc, cba, etc., którzy ponoć byli zamieszani w promocję polski. mówili, że musimy wyglądać jak londyn, musimy zapomnieć o chatach, o folklorze, o wsi etc., bo nikt do nas nie przyjedzie. powiedzialem, że człowiek mądry będzie umiał to połączyć, przypominać o historii i tradycji i pokazywać jak się zmianiamy. państwo powiedzieli, że nie. że to się nie godzi. że albo chaty, albo londyn. nic po środku. i bez wymówek o kreatywności. bociany muszą być eksmitowane.
-
2014/03/14 11:53:27
Prowadzę coś takiego jak hurtownia upominków i u mnie zabawki bocianów to najlepszy towar dla turystów bo podoba im się ten symbol ;)
-
wiedzanazdrowie
2015/05/16 16:33:26
Polskie bociany są przepiękne, ich widok podnosi na duchu :)
-
kinissok
2018/01/12 08:34:04
Polska to piękne Miejsce do życia, tylko trzeba potrafić docenić to co się ma ;) Promowanie Polski quadami i innymi nowinkami technicznymi? Jakoś nie dla mnie coś takiego.. Mamy piękne góry, jeziora, parki krajobrazowe.. ale fakt, mamy też quady i tym trzeba się tylko szczycić
-
2018/04/05 11:08:34
Bardzo dobry wpis :) trudno się z nim nie zgodzić. Pozdrawiam :)
____________________
New Pack Core
-
profrost1
2018/04/05 15:22:21
Świetnie napisane :) czekam na kolejne wpisy :)
-
gerfenes
2018/04/06 15:16:24
Fajny wpis :) chętnie poczytam nowe :)

_________________
tukkahouse.com/
-
farenses
2018/04/10 13:36:30
Świetny wpis. Dobrze mi się czytało. Kiedy pojawi się coś nowego?
_______________
mast-tech.pl/